• Pakalpojumi
  • Blogs
  • Par mani
  • Kontakti

Tehniskā dokumentācija

11. novembris, 2021 pl. 9:56, Nav komentāru

Eiropas normatīvie akti CE marķējuma jomā uzliek pienākumu nepārtikas produktu ražotājiem sagatavot tehnisko dokumentāciju, ko dažreiz saukta arī par tehnisko failu, bet direktīvā 2006/42/EK par mašīnām to sauc “Mašīnu tehniskā lieta”. Prasības tehniskajai dokumentācija ir līdzīgas visiem nepārtikas produktiem, bet turpmāk apskatītais dokumentācijas uzskaitījums orientēts uz mašīnām, kas izriet no direktīvas 2006/42/EK par mašīnām prasībām.



Tehniskā dokumentācija ir jāsagatavo katram mašīnas modelim vai tipam. Termini "modelis" vai "tips" apzīmē mašīnu ar konkrētu konstrukciju, tehniskajiem raksturlielumiem un lietojumu. Mašīnas tips var tikt ražots gan sērijveidā, gan vienā eksemplārā. Turklāt vienam mašīnas tipam var būt vairāki varianti, kas nozīmē, ka mašīnai jābūt ar tādu pašu pamata konstrukciju, darbības principu, tiem jārada līdzīgi apdraudējumi un attiecībā uz apdraudējumiem jāveic līdzīgi aizsardzības pasākumi. Mašīnas aprakstam tehniskajā lietā jāprecizē visi attiecīgā modeļa vai tipa varianti. Mašīnas modeli, tipu un varianta iedalījumu izmanto arī gatavas mašīnas marķējumā un viscaur pavadošajā dokumentācijā.

Kāda ir tās nozīme?

Tehniskā dokumentācija sniedz būtisku pierādījumu tam, ka ražojums atbilst attiecīgajām ražojuma drošības prasībām. Tehniskā dokumentācija ir dokumentu kopums, kas apliecina produkta atbilstību CE jomas normatīvajiem aktiem. Tajā apkopota informācija par produktam piemērojamām drošības prasībām, atspoguļo to izpildi, kā arī informāciju par produkta projektēšanu, ražošanu un tā darbību vai lietošanu. Pēc būtības tehniskā dokumentācija kalpo kā pierādījums, ka produktam piemērotās drošības prasības ir izpildītas un sagatavotā atbilstības deklarācija un CE marķējums ir pamatots. Ja tehniskās dokumentācijas nav, vai tā ir nepilnīga, ir pamats apšaubīt vai ir piemērotas un izpildītas saistošās direktīvas prasības, līdz ar to arī deklarētā atbilstība.

Tehniskās dokumentācijas saturs

Mašīnu direktīvā tehniskās dokumentācijas saturs noteikts tās VII pielikumā. Sekojošais saraksts nav jāuztver strikti, kā 11. dokumentu pakete, bet gan kā informācijas kopums kāds jāsniedz tehniskajai dokumentācijai. Pēc būtības, daļa no informācijas veidojas mašīnas projektēšanas un izgatavošanas gaitā, ja projektēšanas gaita, izmantotā informācija un rezultāti tiek apkopoti un dokumentēti. Atlikušo informāciju sagatavo, kad mašīna ir pabeigta.

Turpinājumā apskatīsim katru tehniskās dokumentācijas punktu no VII pielikuma:

1. Vispārīgs produkta apraksts. Šī informācija atspoguļo mašīnas veicamo darbību, tehniskos rādītājus, veiktspēju, vadības sistēmu un drošības pasākumus un funkcijas. Tam jābūt pietiekami detalizētam, lai trešās puses vērtēšanas gadījumā (sertifikācija vai tirgus uzraudzības institūcijas) varētu saprast mašīnas darbību un pārbaudīt mašīnas atbilstību attiecīgajām būtiskajām prasībām attiecībā uz veselības aizsardzību un drošību.

2. Visaptverošs mašīnas rasējums un vadības slēgumu shēmas, kā arī attiecīgie apraksti un paskaidrojumi. Lai labāk izprastu mašīnas darbību, aprakstiem pievieno rasējumus, elektrosistēmas shēmas, pneimatiskās sistēmas un hidraulikas sistēmas shēmas, informācija par gataviem piegādātiem mezgliem un komponentēm, vadības sistēmas programmatūru.

3. Detalizēti rasējumi, atsevišķu mašīnas mezglu rasējumi, apraksti un paskaidrojumi, kas nepieciešami šo rasējumu un shēmu izpratnei, tajā skaitā aprēķini, piezīmes, testu rezultāti, sertifikāti. Detalizēti rasējumi attiecas uz tām sastāvdaļām, kas rada apdraudējumu to lietošanas laikā: piem. iekārtas aizsargs, kas tiek uzstādīts apdraudējumu samazināšanai vai robota gala satvērējs, kas tiek izgatavots konkrēta uzdevuma veikšanai. Aizsargu izvēlei un izgatavošanai ir pieejami saskaņotie standarti, kuros noteikti būtiski parametri to veiktspējai, kā arī aizsargu pārbaudes metodes un kritēriji. Aizsarga izgatavošanas dokumentācijai būtu jāiekļauj arī aizsarga slodzes un izmēru pārbaudes rezultāti, lai būtu pierādāms, ka aizsarga funkcionalitāte atbilst riskam pret kuru tas aizsargā. Satvērēja gadījumā ir svarīgi pierādīt, ka tā konstrukcija izturēs tam paredzēto slodzi, noturot satverto priekšmetu un tā apkalpošana nerada apdraudējumu

4. Dokumentācija par risku novērtējumu, tostarp būtisko prasību saraksts attiecībā uz veselības aizsardzību un drošību, ko piemēro konkrētajai mašīnai, un to aizsardzības pasākumu apraksts, kas ieviesti, lai novērstu noteiktos apdraudējumus vai samazinātu risku...Riska novērtējums ir neatņemama sastāvdaļa projektēšanas posmā, kas ļaus atklāt pilnveidojamās lietas jūsu produktam vēl pirms ir izgatavota mašīna. Riska novērtējuma gaitā ir iespējams pārliecināties vai piemērotās būtiskās drošības prasības ir pareizi identificētas un nepieciešamie drošības pasākumi veikti saskaņā ar drošības integrācijas principiem (1.princips – būtībā droša konstrukcija, 2. princips – pielietot aizsargpasākumus, 3.princips – brīdināt par atlikušo risku). Veicot risku novērtējumu tiek apskatīti visi iespējamie mašīnas darbības radītie apdraudējumi un iespējamie aizsardzības pasākumi. Riska novērtējuma procesu atvieglo saskaņoto standartu izmantošana. Riska novērtējuma pieeju apraksta mašīnu saskaņotais standarts EN ISO 12100 Mašīnu drošums. Vispārīgie projektēšanas principi. Risku novērtēšana un risku samazināšana.


5. Lietotie standarti un citas tehniskās specifikācijas, norādot šajos standartos ietvertās būtiskās prasības attiecībā uz veselības aizsardzību un drošību. Mašīnas projektēšanā izmantotie saskaņotie standarti vai citas specifikācijas, tās norādot mašīnas dokumentācijā vai aprakstos. Saskaņoto standartu izmantošana atvieglo mašīnas atbilstības apliecināšanu, jo to piemērošana piešķir atbilstības prezumpciju tajos ietvertajām būtiskajām prasībām attiecībā uz veselības aizsardzību un drošību. Katras CE marķējuma jomas direktīvu vai regulas saskaņoto standartu sarakstu var atrast EK mājaslapā.

6. Jebkāds tehniskais pārskats, kurā sniegti vai nu ražotāja, vai arī viņa pilnvarotā pārstāvja izvēlētās struktūras veikto testu rezultāti. Šeit apkopo informāciju par organizētajiem testiem vai pārbaudēm, ko organizējis pats mašīnas izgatavotājs vai sertifikācijas institūcijas organizētie tipu testi, paraugu testi vai vienību testi sertifikācijas procedūras ietvaros.

7. Lietošanas instrukcija. Šī pozīcija, komentārus neprasa, tomēr pieminēšu, ka ļoti bieži šim dokumentam uzmanība tiek veltīta nepietiekami. Vairāk par instrukcijas sagatavošanu var lasīt šeit.

8. Ja nepieciešams, iekļaušanas deklarācija attiecībā uz daļēji komplektētām mašīnām un attiecīgās šādu mašīnu montāžas instrukcijas. Ja gala mašīnas izgatavotājs iekļauj savā iekārtā cita ražotāja daļēji pabeigtu mašīnu, tad savā tehniskajā dokumentācijā ir jāiekļauj šo izstrādājumu deklarācija un montāžas instrukcijas. Šos dokumentus nenodod pasūtītājam kopā ar pabeigtu mašīnu, bet tiem jābūt iekļautiem pabeigtas mašīnas tehniskajā lietā.

9. Ja nepieciešams, mašīnas vai citu mašīnā ietverto ražojumu EK atbilstības deklarācijas kopijas. Līdzīgi, kā iepriekš ar daļēji pabeigtu mašīnu iekļaušanu, tehniskajā dokumentācijā iekļauj citu izstrādājumu EK atbilstības deklarācijas. Piemēram, tie var būt:

  • mašīnā izmantotas drošības aizsargierīces, ķēdes, troses vai pinumi, kam nepieciešama EK atbilstības deklarācija;

  • mašīnā izmantotas ierīces, iekārtas vai mezgli, uz kurām attiecas ATEX, spiedieniekārtu, zemsprieguma vai elektromagnētiskās saderības direktīvas, kas paredz EK atbilstības deklarācijas un citi izstrādājumi, kam noteiktas atbilstības prasības.

10. Atbilstības deklarācijas kopija. Sagatavota EK atbilstības deklarācija, kas ietver informāciju, kas norādīta mašīnu direktīvas II pielikuma A daļā.

11. Attiecībā uz sērijveida ražošanu — iekšējie pasākumi, kādi tiks ieviesti, lai nodrošinātu to, ka mašīna saglabās atbilstību direktīvas noteikumiem. Būtībā šī ir prasība par kvalitātes kontroles pasākumiem, lai nodrošinātu nemainīgu produkta atbilstību sērijveida ražošanā. Parasti pasākumi ietvert, piemēram:

  • materiālu, sastāvdaļu un komponenšu piegādes uzraudzību (atbilstoši tehniskajā specifikācijā noteiktajiem kritērijiem),

  • dažādās ražošanas stadijās esošo ražojumu un gatavu ražojumu veicamās kvalitātes kontroles un testus, 

  • apakšuzņēmēju izmantošanā, pasākumus, lai nodrošinātu, ka apakšlīguma slēdzēji piemēro ražotāja noteiktās specifikācijas. 

Konkrēta informācija, kas iekļaujama tehniskajā dokumentācijā, ir atkarīga no izstrādājuma veida un no tā, kas tiek uzskatīts par nepieciešamu, lai pierādītu izstrādājuma atbilstību attiecīgās direktīvas galvenajām drošības prasībām.

Tehniskās dokumentācijas formāts un aktualizācija

Normatīvie akti nenosaka konkrētu tehniskās dokumentācijas struktūru un formātu. Dokumentācija var būt gan elektroniskā, gan papīra formātā. Tomēr tehniskajai dokumentācijai vienmēr jābūt atjauninātai. Tas nozīmē, ka, ja mašīnai tiek veiktas izmaiņas vai tiek veikti grozījumi attiecīgajās direktīvās/regulās vai saskaņotajos standartos ražotājiem ir jāizvērtē šo izmaiņu nozīmīgums un ietekme uz gatavo mašīnu un jāatjaunina tehniskās dokumentācijas saturs.

Vēl CE marķējuma normatīvajos aktos, ražotājiem noteikts pienākums glabāt tehnisko dokumentāciju noteiktu periodu no pēdējās produkta ražošanas dienas. Mašīnām, direktīvā 2006/42/EK, tas noteikts 10 gadus no mašīnas izgatavošanas dienas, bet ja mašīna tiek ražota sērijveidā, tad 10 gadus, no pēdējās mašīnas ražošanas dienas. Citiem produktiem CE marķējuma jomā šis termiņš var atšķirties.

Kādā valodā to sagatavot?

Tehniskā dokumentācija jāsagatavo vismaz vienā ES dalībvalsts oficiālajā valodā. Tradicionāli, tā ir valoda, kuru lieto ražotājs, bet gadījumos, kad tehniskā dokumentācija jāiesniedz sertifikācijas institūcijai vai tirgus uzraudzības institūcijai citā ES dalībvalstī, tad vienojas par tehniskās dokumentācijas sagatavošanu tām saprotamā valodā.


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Tehniskā dokumentācija
    11. nov. 2021
  • Lietotāja instrukcija – kas lācītim vēderā?
    25. nov. 2020
  • Svarīgākais mašīnbūves standarts EN ISO 12100:2010
    17. aug. 2020
  • Kādu aprīkojumu ietver normatīvie akti par mašīnu drošību?
    8. jūn. 2020
  • Kam jāveic atbilstības novērtēšana?
    13. mai. 2020
  • 6 soļi, kā izvairīties no papildus izmaksām produkta izstrādē
    16. apr. 2020
  • Kāds ir kvalitatīvs produkts?
    9. apr. 2020
Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.