• Pakalpojumi
  • Blogs
  • Par mani
  • Kontakti

Kādu aprīkojumu ietver normatīvie akti par mašīnu drošību?

8. jūnijs, 2020 pl. 11:33, Nav komentāru
Savā pieredzē vairākkārt ir nācies sastapties ar situācija, ka iekārtu ražotājs nemaz nezina, ka viņa izgatavotā iekārta, aprīkojums vai konstrukcija ir mašīna, Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas 2006/42/EK par mašīnām un 2008.gada 25.marta MK noteikumu Nr. 195 Mašīnu drošības noteikumu izpratnē. Tas noved pie situācijas, ka arī, ražošanas gaitā attiecīgās drošības prasības nav piemērotas, atbilstības novērtēšanas laikā šīs prasības nemaz nav bijušas zināmas un attiecīgi nav iespējams novērtēt, un visbeidzot atbilstības deklarācija sastādīta nepareiza vai nepietiekamā apjomā.

Kas ir mašīna normatīvo aktu izpratnē?

2008.gada 25.marta MK noteikumos Nr. 195 Mašīnu drošības noteikumi un Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas 2006/42/EK par mašīnām definīcija ir sekojoša:

..īpašam lietojumam paredzētu savienotu detaļu vai sastāvdaļu (no kurām vismaz viena kustas) komplekss, kas aprīkots vai ko paredzēts aprīkot ar tādu piedziņas sistēmu, kurā tieši netiek lietots cilvēka vai dzīvnieka spēks.

Definīcijas pirmais kritērijs ir savstarpēji savienotu detaļu vai sastāvdaļu komplekss, kur viena detaļa vai sastāvdaļa attiecībā pret otru ir kustīga.

Otrais kritērijs ir piedziņas sistēma, kas nav cilvēka vai dzīvnieka pielikts spēks. Tātad, jebkāda cita piedziņas sistēma – mehāniska, elektriska, hidrauliska, pneimatiska vai jebkāds cits piedziņas veids. Tas ietver arī risinājumu, ja piedziņa nāk no citas iekārtas-mašīnas.

Normatīvos pastāv arī termins daļēji komplektēta mašīna. Daļēji komplektēta mašīna ir mašīna kurai iztrūkst kāda detaļa, sastāvdaļa un paredzēta savienošanai ar kādu citu mašīnu, detaļu vai enerģijas avotu, lai tā būtu pabeigta un pildītu paredzēto funkciju.

Tātad kopumā par mašīnu var uzskatīt jebkādu mehānismu vai konstrukciju (kaut vai divas savstarpēji savienotas detaļas), kurai ir vismaz viena kustīga detaļa un tai ir pievienots, iebūvēts vai paredzēts pievienot vai iebūvēt piedziņas sistēmu. Līdz ar to ir ļoti grūti uzskaitīt aprīkojumu uz kuru attiecas mašīnu drošības prasības, vieglāk pateikt uz kādu aprīkojumu un kādos gadījumos tā neattiecas. Mašīnu drošības prasību normatīvs aptver ārkārtīgi plašu iekārtu un dažādu aprīkojumu klāstu, kuram ir sasitošas mašīnu drošības prasības, turklāt gandrīz vienmēr kā papildu prasības ir piemērojams kāds cits normatīvais akts par CE marķējumu.  

Kā redzams definīcijas neierobežo nedz mašīnas pielietošanas jomu (mašīnbūve, celtniecība, lauksaimniecība, transports, pārtikas rūpniecība, mežsaimniecība vai enerģētika utt.), nedz ekspluatācijas veidu, tās var būt stacionāras, mobilas mašīnas, vai iebūvējamas ēkā vai ekspluatējamas atklātā vidē vai specifiskos vides apstākļos. Mašīnu termins un normatīvu prasības aptver arī modernās tehnoloģijas iekārtas , tādas kā CNC, 3D printerus, robotus un bez pilota lidaparātus (dronus – tālvadības gaisa kuģu sistēmas).

Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Tehniskā dokumentācija
    11. nov. 2021
  • Lietotāja instrukcija – kas lācītim vēderā?
    25. nov. 2020
  • Svarīgākais mašīnbūves standarts EN ISO 12100:2010
    17. aug. 2020
  • Kādu aprīkojumu ietver normatīvie akti par mašīnu drošību?
    8. jūn. 2020
  • Kam jāveic atbilstības novērtēšana?
    13. mai. 2020
  • 6 soļi, kā izvairīties no papildus izmaksām produkta izstrādē
    16. apr. 2020
  • Kāds ir kvalitatīvs produkts?
    9. apr. 2020
Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.