• Pakalpojumi
  • Blogs
  • Par mani
  • Kontakti

Kam jāveic atbilstības novērtēšana?

13. maijs, 2020 pl. 11:04, Nav komentāru

Eiropas Savienībā CE marķējuma jomā pastāv vairāk kā 20 tiesību akti, kuros noteiktas produktam piemērojamās prasības. Savā iepriekšējā rakstā 6 soļi, kā izvairīties no papildus izmaksām produkta izstrādē, minēju,  kādi ir galvenie soļi, lai nodrošinātu, ka jūsu produktam saistošās prasības ir piemērotas un ieviestas. Papildus ražotāja pienākumam nodrošināt būtisko prasību identifikāciju un piemērošanu, CE marķējuma tiesību akti nosaka arī ražotāja pienākumu veikt produkta atbilstības novērtēšanu. Saistībā ar šo pastāv dažādi mīti, piemēram, ka novērtēšana nav jāveic – jāsagatavo deklarācija un jāpiestiprina CE marķējums. Vai piemēram, ka CE zīmi un/vai deklarāciju izsniedz sertifikācijas institūcija. Tomēr tā ir virspusēja un aplama normatīvu interpretācija.


Kam un kā tad ir jāveic atbilstības novērtēšana?

Atbilstības novērtēšana ir process, ko veic (organizē) ražotājs, lai novērtētu, vai ir ievērotas norādītās, ar produktu saistītās prasības.  Ar vārdu ”veic” jāsaprot, ka atbildība par novērtēšanas realizāciju ir ražotājam un ražotājs izvēlas sasitošo novērtēšanas procedūru. Tās var iedalīt trīs variantos:

1. Atbilstības novērtēšana, veicot iekšējo ražošanas kontroli, kuru veic pats ražotājs. Šajā novērtēšanā ražošanas kontrole notiek ar iekšējām pārbaudēm, ko veic pats ražotājs (aprakstīta procedūra) vai ar produkta testiem, ko veic ražotājs vai pēc ražotāja lūguma neatkarīga laboratorija;

2. Atbilstības novērtēšana, kuru veic akreditēta sertifikācijas institūcija, kas paziņota EK (piešķirts Notified Body numurs). Novērtēšana ir vērsta uz prasību piemērošanu produktam projektēšanas posmā vērtējot paraugu. Ražotājs, pēc tam ar iekšējo ražošanas kontroles sistēmu nodrošina, ka katra saražotā vienība atbilst sertificētajam paraugam – tipam.  Atkarībā no tiesību akta ražošanas kontrole var tikt īstenota ar kvalitātes vadība sistēmu ko novērtē sertifikācijas institūcija.

3. Atbilstības novērtēšana, kuru veic akreditēta sertifikācijas institūcija, kas paziņota EK (piešķirts Notified Body numurs) un kura īsteno vienu no divām pārbaudes procedūrām:

3.1. Sertifikācijas institūcija novērtē kvalitātes sistēmu (visbiežāk ISO 9001) ar kuras palīdzību tiek nodrošināta visaptveroša kvalitāte gan projektēšanas, gan ražošanas posmā.
3.2. Sertifikācijas institūcija pārbauda katru ražotāja saražoto produkta vienību un izsniedz atbilstības apliecinājumu.

Dažkārt atbilstošas procedūras izvēle ir sarežģīta, īpaši situācijās, kad tā ir atkarīga no projektēšanā un ražošanā izmantotajiem saskaņotajiem standartiem. Vai arī situācijās, kad uz vienu produktu attiecas vairāki tiesību akti, un katrs no tiem paredz atšķirīgu veidu procedūras. Tādās situācijas iesaku vērsties pie sertifikācijas ekspertiem, kas pārzina tiesību aktus un palīdzēs izvēlēties atbilstošo sertifikācijas procedūru, kā arī tai sagatavoties, lai tā būtu sekmīga.

No pieredzes varu teikt, ka izplatīta ir prakse, kad ražotājs vēlas veikt atbilstības novērtēšanu sertifikācijas institūcijā arī tad, ja to neparedz konkrētais tiesību akts. Tas ir noderīgi komplicētiem produktiem, uz kuriem attiecas vairāki tiesību akti produkta izgatavošanā, maz izmantoti saskaņotie standarti, novērtēšana ir sarežģīta un nepieciešams veikt dažādus produkta testus, lai pārliecinātos par produkta atbilstību. Turklāt neatkarīgas trešās puses sertifikācijas institūcijas novērtējums radīs papildus uzticamību jūsu produktam, potenciālajiem klientiem un sadarbības partneriem, kā arī uz to ir iespējams atsaukties mārketinga aktivitātēs.

Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Tehniskā dokumentācija
    11. nov. 2021
  • Lietotāja instrukcija – kas lācītim vēderā?
    25. nov. 2020
  • Svarīgākais mašīnbūves standarts EN ISO 12100:2010
    17. aug. 2020
  • Kādu aprīkojumu ietver normatīvie akti par mašīnu drošību?
    8. jūn. 2020
  • Kam jāveic atbilstības novērtēšana?
    13. mai. 2020
  • 6 soļi, kā izvairīties no papildus izmaksām produkta izstrādē
    16. apr. 2020
  • Kāds ir kvalitatīvs produkts?
    9. apr. 2020
Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.