• Pakalpojumi
  • Blogs
  • Par mani
  • Kontakti

6 soļi, kā izvairīties no papildus izmaksām produkta izstrādē

16. aprīlis, 2020 pl. 15:30, Nav komentāru

Savā pieredze vairākkārt esmu sastapies ar klientu lūgumu palīdzēt izpildīt atbilstības prasības pēc tam, kad produkts jau ir nonācis tirgū un atradis savus klientus. Tā nereti gadās, kad uzņēmums bez vajadzīgajām zināšanām par kvalitātes un atbilstības prasībām izstrādā produktu, vai laika trūkuma dēļ nav noskaidrotas visas saistošās prasības.


Produkta atbilstība nozīmē, ka tas atbilst ne tikai klienta prasībām, bet arī normatīvo aktu prasībām - noteikumiem, direktīvām un standartiem. Noteikumos un direktīvās prasības produktam izteiktas sagaidāmā drošības īpašību un drošas lietojamības raksturojumā. Savukārt standartos bieži ir noteiktas konkrētas prasības, arī risinājumi drošības prasību izpildei un testēšanas vai verifikācijas metodes šo prasību pārbaudei.

Lai panāktu produkta atbilstību pēc tam, kad tas jau ir nonācis tirgū un pie klientiem, nākas produktu izmainīt un pilnveidot, lai tas atbilstu tam piemērojamām prasībām.  Normatīvos un standartos noteiktās prasības attiecas uz drošības aspektiem, kas ir tieši saistītas ar produkta funkcionalitāti. Bieži tas nozīmē, ka gatavam produktam jāmaina tā konstrukcija vai dizains, lai tas būtu funkcionāli drošs lietotājam. Papildus tam ir jāveic izmaiņas arī tehniskajā dokumentācijā par produkta izstrādi, projektēšanu un kvalitātes nodrošināšanu. Sērijveida produkcijas gadījumā tas noteikti ietekmēs ražošanas procesu, bet individuālu produktu gadījumā, jau piegādāto produktu pilnveidošanu atbilstoši izmainītajai specifikācijai. Un -  jo sarežģītāks (funkciju, lietojamības un īpašību ziņā) ir jūsu produkts - jo vairāk laika un izmaksas tas prasīs…

Kā no tā izvairīties?

  1. Sākumā būtiski ir noskaidrot kuras likumdošanas un standartu prasības ir saistošas (nereti tie var būt vairāki normatīvi). Jāņem vērā, ka ne visas prasības, kas minētas noteikumos vai standartā būs sasitošas, svarīgi ir identificēt tieši tās prasības, kuras ir attiecināmas.
  2. Identificētās prasības piemērot praktiski produkta izstrādes, projektēšanas laikā (sākotnējās dizain, konstrukcijas vai prototipa stadijā).
  3. Veikt sākotnējo risku novērtējumu. Tā ir neatņemama sastāvdaļa projektēšanas posmā, kas ļaus atklāt pilnveidojamās lietas jūsu produktam.
  4. Balstoties uz risku novērtējuma rezultātiem veikt izmaiņas produktam un atkārtot risku novērtēšanu.
  5. Sagatavot kvalitatīvu lietotāju dokumentāciju.
  6. Ne mazāk svarīgi ir šos soļus kvalitatīvi dokumentēt.

Šie ir 6 soļi, kas ietaupīs jūsu laiku un izmaksas, lai nonāktu līdz pierādāmai atbilstībai. Tie būs īpaši svarīgi, ja vēlēsieties iegūt neatkarīgu trešās puses sertifikātu vai sastapsieties ar sava eksporta tirgus uzraugošo institūciju vai pasūtītāju jautājumiem par jūsu produktu atbilstību.

Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Tehniskā dokumentācija
    11. nov. 2021
  • Lietotāja instrukcija – kas lācītim vēderā?
    25. nov. 2020
  • Svarīgākais mašīnbūves standarts EN ISO 12100:2010
    17. aug. 2020
  • Kādu aprīkojumu ietver normatīvie akti par mašīnu drošību?
    8. jūn. 2020
  • Kam jāveic atbilstības novērtēšana?
    13. mai. 2020
  • 6 soļi, kā izvairīties no papildus izmaksām produkta izstrādē
    16. apr. 2020
  • Kāds ir kvalitatīvs produkts?
    9. apr. 2020
Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.